Studijsko putovanje u Bruxellesu u okviru projekta HI EU

U okviru projekta Hrvatska inicijativa za Europsku uniju u školi (HI EU) (broj projekta: 101176282), u razdoblju od 15. do 20. ožujka 2026. godine održano je studijsko putovanje u Bruxellesu na kojem je sudjelovalo 23 nastavnika iz različitih dijelova Hrvatske, uključujući osnovne i srednje škole te škole iz udaljenih i otočnih područja. Riječ je o nastavnicima koji u svom radu imaju mogućnost poučavanja tema povezanih s Europskom unijom, a u projekt su uključeni s ciljem jačanja vlastitih kompetencija za poučavanje EU sadržaja te unaprjeđenja građanskog i europskog obrazovanja u školama. Projekt HI EU usmjeren je na povećanje razumijevanja EU-a među nastavnicima i učenicima te na razvoj kvalitetnih i praktičnih nastavnih materijala koji doprinose jačanju europskog identiteta i informiranog građanstva.

Prije samog putovanja, za sudionike su organizirane i online radionice kao priprema za projektno putovanje, koje su obuhvatile teme: Uvod u Europsku uniju, Institucije Europske unije, Upravljanje Europskom unijom, Povijest Europske unije, Vrijednosti Europske unije u obrazovanju, Pedagoški pristupi, Kulturna osviještenost, Studije slučaja, Interaktivne aktivnosti te Evaluacija i povratne informacije.

Cilj studijskog putovanja bio je produbiti razumijevanje funkcioniranja Europske unije te osnažiti nastavnike za kvalitetno poučavanje EU tema kroz praktične i inovativne pristupe. Program je obuhvatio kombinaciju edukativnih radionica, institucionalnih posjeta i aktivnosti usmjerenih na razvoj nastavnih matrijala.

Središnji dio programa činile su radionice zajedničkog osmišljavanja nastavnih sadržaja (co-creation), tijekom kojih su sudionici, podijeljeni u timove, razvijali nastavne pakete o temama Europske unije. Poseban naglasak stavljen je na povezivanje EU sadržaja s postojećim kurikulumima, razmjenu primjera dobre prakse te razvoj interaktivnih i učenicima usmjerenih metoda poučavanja.

Sudionici su također imali priliku upoznati europske institucije kroz obilazak europske četvrti u Bruxellesu te posjet Europskom parlamentu i Parlamentariju. Posebno važan dio programa bio je sastanak s predstavnicima Izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA), gdje su sudionici dobili uvid u europske obrazovne programe i inicijative, uključujući aktivnosti Jean Monnet.

Tijekom završnih aktivnosti, sudionici su dovršili razvoj nastavnih materijala koji će se koristiti u školama, ali i dijeliti s kolegama kroz profesionalne mreže, čime se osigurava dugoročni učinak projekta.

Ovo studijsko putovanje predstavlja važan korak u jačanju kompetencija nastavnika i promicanju europskih vrijednosti u obrazovanju, s ciljem razvoja informiranih i aktivnih građana Europske unije.